روش های جلوگیری از ریزش موی مردان

ریزش مو یکی از کابوس های وحشت‌آوری است که با بالاتر رفتن سن به سراغ مردان می‌آید و بر اساس یافته های علمی از آن راه گریزی نیست.

مردان به ویژه آنانی که از لحاظ ژنتیکی مستعد طاسی سر هستند، هر چه بیشتر پا به سن می‌گذارند، نگرانی‌شان از ریزش موها شدت می‌گیرد. هر انسانی به طور طبیعی روزانه نزدیک به ۱۰۰ تار مویش را از دست می‌دهد که این تعداد از نظر علمی میزان استانداردی تلقی می‌شود. به گفته بریگیت هوبر، کارشناس انجمن صنعتی مواد بهداشتی و شوینده‌ها در شهر فرانکفورت آلمان، نیمی از مردان ۲۶ تا ۴۵ ساله، دارای موهایی کامل و پر هستند، اما از سن ۴۶ سالگی به بعد این میزان به ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. از دست دادن موی سر در مردان عوامل مختلفی دارد. چنانچه ریزش مو بر اثر پیامدهای یک بیماری به وجود آمده باشد، بایستی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد. عفونت‌ها، عوارض جانبی داروها، مسمومیت با فلزات سنگین نظیر سرب، ابتلا به بیماری‌های پوست سر یا کمبود مواد غذایی در بدن می‌توانند عواملی برای ریزش مو باشند که به آسانی نیز قابل درمان هستند. حتی تغییرات هورمونی نیز که غالبا ریزش شدید موی سر را به همراه دارد که با استفاده از داروهای پزشکی قابل کنترل هستند. اما پیشاپیش باید دانست که این داروها عوارض جانبی شدیدی دارند و برای همین نیز مصرف آنان بایستی کاملا تحت نظر پزشک صورت گیرد.

استفاده از محصولات بهداشتی ریزش مو در نتیجه افزایش سن مشکلی است که می‌توان با استفاده از محصولات بهداشتی و زیبایی تا حدی آن را رفع کرد. با این همه کریستیانه مانتی از انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان ایالت بادن وورتمبرگ آلمان می‌گوید، فرقی نمی‌کند که شما از کافئین، عصاره ریشه گیاه آراقیطون یا مکمل‌های غذایی استفاده کنید، تنها نکته‌ای که بایستی در نظر داشته باشید این است که تا کنون شواهد علمی کافی در خصوص اثرات ویژه هیچ‌کدام از این محصولات ارائه نشده است. داشتن موهای پر و زیبا که برای بسیاری معادل جذابیت و موفقیت شمرده می‌شود، چنان ارزشمند است که بسیاری از بیماران چندان توجهی به فقدان مدارک و شواهد علمی در این رابطه نمی‌کنند. بریگیت هوبر آرزوی این دسته از بیماران برای حفظ موهای سر را کاملا طبیعی و قابل درک می‌داند اما در عین حال تأکید می‌کند که طاسی سر مردان به طور کامل قابل درمان نیست و تنها می‌توان از شدت آن کاست یا این مشکل را به کمک مدل مویی برازنده تا اندازه‌ای پنهان کرد. اما در این میان گروهی دیگر از کارشناسان اطمینان می‌دهند که استفاده از شامپوهای افزایش‌دهنده گردش خون در سر یا لوسیون‌های مخصوص پوست سر، می‌تواند رشد موها را تحریک کرده یا با ریزش مو مقابله کند. این گروه بر این باورند که استفاده طولانی مدت از این محصولات می‌تواند ریزش موی سر را کاهش دهد.

یافتن آرایشگر زبردست البته راه سومی نیز برای آنهایی که به دنبال کم‌هزینه‌ترین راه می‌گردند، وجود دارد، مراجعه به آرایشگری متبحر که بتواند با شانه و قیچی طاسی سر شما را پنهان کند. این راه البته به معنای بازگشت دوباره به مدل مویی نیست که در آن تارهای مو به دقت شانه شده و از یک سمت سر به سمت دیگر کشیده می‌شدند. آرایشگر زبردست حتما به مشتریانی که مشکل طاسی در وسط سرشان دارند، توصیه می‌کند تا موهایشان را زیاد بلند نکنند، زیرا در اینصورت اغلب ظاهری ژولیده و ناآراسته پیدا می‌کنند. به گفته یکی از کارشناسان شرکت ولا بهتر است که طول مو حداکثر سه تا چهار سانتی‌متر و گوش‌ها و گردن تا حد امکان آزاد باشند. برای آنهایی که تنها در بخش‌هایی از سرشان دچار طاسی هستند، اندکی به اصطلاح “شلوغ‌ کردن” موها کمک می‌کند. برای این منظور توصیه می‌شود که در گام اول دست‌ها را با کمی ژل آغشت و سپس میان موها بکشید. در گام دوم اندکی اسپری مو به نوک انگشتان زده و رشته‌های مو را به طور دلخواه حالت دهید.

  • fokoland
  • 2020-03-23
  • 146 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...