ماینوکسیدیل در ابتدا برای درمان پرفشاری خون ساخته شد اما امروزه محلول موضعی آن برای درمان ریزش موی ژنتیکی در مردان و زنان به کار می‌رود.
محلول ماینوکسیدل با نام تجاری minoxidil به صورت تخصصی برای درمان ریزش مو استفاده می شود. این محلول در بعضی از دیگر بیماری ها مانند ریزش مو با الگوی سکه ای توسط پزشک تجویز می شود. محلول ماینوکسیدیل از طرف دیگر جنبه ی تقویت مو را هم دارد و عموما برای موهای کرکی و ضعیف تجویز می شود. باید دقت داشته باشید که محلول ماینوکسیدیل یک راهکار مستمر برای جلوگیری از ریزش مو است، یعنی هنگامی که بیمار مصرف دارو را متوقف کند، به احتمال زیاد تمام موی رشد کرده بر روی سر وی در نتیجه مصرف این دارو در طول مدت 90 روز به تدریج دچار ریزش شده و به رشد خود ادامه نخواهد داد بنابراین باید مصرف دارو را به صورت دائمی انجام دهید.

ماینوکسیدیل چه کار میکند ؟
ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود. تاثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالا به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و موی سر را از حالت استراحت به حالت رشد فعال در میاورد.

نحوه استفاده از محلول ماینوکسیدل
داروی ماینوکسیدیل دارای 2 مدل مختلف یعنی 2% و 5% است که نوع اول آن برای خانم ها و برای مناطقی از بدن آقایان مانند ریش و سبیل استفاده می شود و نوع دوم آن هم برای موی سر آقایان است. برای استفاده از این محصول باید محلول ماینوکسیدیل را با استفاده از انگشتان و یا لوله مخصوص اسپری که با خود محلول به فروش می رسد،  هر شب پیش از خوابیدن به مو بمالید و پس از آن فورا دست و یا سایر نقاطی که با محلول در تماس بوده اند و نیازی به رشد مو در آن نقاط ندارید را به طور کامل بشویید. از سال 2001 محلول 5% این دارو برای استفاده جهت درمان ریزش موی مردان مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.
دست ها و سایر نقاط بدن که در تماس با محلول بوده و بیمار به دنبال رویش مو بر روی آن ها نیست، لازم است بلافاصله پس از تماس با محلول موضعی ماینوکسیدیل شستشو داده شوند.

اگر در جستجوی درمان های گیاهی برای ریزش مو هستید از روغن آمیلا استفاده کنید.

موارد احتیاط مصرف
بیماری‌های قلبی – عروقی و مصرف همراه با SMH
فشار خون بالا
در صورت وجود التهاب یا جراحت در پوست نباید ماینوکسیدیل را به صورت محلول موضعی استفاده کرد.
افرادی که واکنش غیرعادی یا آلرژیک به داروی ماینوکسیدیل یا پروپیلن گلیکول (یک ماده شیمیایی غیرفعال در محلول ماینوکسیدیل) دارند، نباید از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده کنند.
در استفاده از ماینوکسیدیل در سایر نواحی بدن بجز پوست سر باید احتیاط کرد.
رایج‌ترین عارضه مصرف ماینوکسیدیل ایجاد احساس خارش و التهاب پوستی در ناحیه تحت درمان است. توجه داشته باشید احساس خارش و التهاب پوستی با گذشت حدود دو هفته از درمان به تدریج از بین خواهد رفت. به هر حال در صورتی که این علائم پس از این مدت ادامه پیدا کرد، مصرف دارو می‌بایست تا زمان مشاوره با پزشک متوقف شود.

  • fokoland
  • 2020-04-08
  • 283 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...