فیناستراید، هر آنچه لازم است بدانید

داروی فیناستراید برای درمان طاسی ژنتیکی که در قسمت جلو و وسط پوست سر مردان وجود دارد استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که این دارو فقط برای مردان بالغ تجویز و استفاده می شود و زنان و کودکان نباید از این دارو استفاده کنند.
این دارو باعث کاهش هورمون جنسی مردانه می شود.
هورمون جنسی مردانه یا دی هیدرو تستوسترون (DHT) زمانی تشکیل می‌شود که آنزیم ردوکتاز 5A در بدن هورمون جنسی مردانه را در غدد آدرنال، پروستات، بیضه‌ها، و فولیکول‌های مو سنتز می‌کند.
فولیکول‌های مو بسیار حساس می باشند و قرارگیری زیاد در معرض هورمون جنسی مردانه باعث ایجاد یک فرآیند به نام کوچک‌شدگی می‌شود. نتیجه آن شکل‌گیری غیرطبیعی مو است، طول عمر مو کم شده و موها تا زمانی که تشکیل نمی‌شوند باریک و باریک‌تر می‌گردند.
کاهش میزان هورمون جنسی مردانه به رشد موی سر و کندتر شدن ریزش موی آن کمک میکند، البته باید دقت داشته باشید فیناستراید رشد مو در سایر نقاط بدن را تحت تاثیر قرار نمیدهد.

نحوه مصرف فیناستراید

برای مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت نمایید و مطابق با دستور پزشک اقدام به مصرف آن نمایید. بااین حال معمولا این قرص روزانه یک عدد با غذا یا بدون غذا قابل استفاده است و برای مشاهده نتایج آن باید دارو را به مدت سه ماه و به صورت مستمر استفاده نمایید.
توجه داشته باشید که اگر قرص فیناستراید به هر دلیلی شکست یا دو نصف شد نباید خانم های باردار یا خانم هایی که قصد باردار شدن دارند با قرص تماس داشته باشند و یا به آن دست بزنند. پودر آن ممکن است از طریق دست جذب شده و عوارضی را به همراه داشته باشد.
اگر مصرف دارو را قطع کنید طی 12 ماه بعد تمام آثاری که از رشد مو به خاطر مصرف دارو بر روی سر شما ظاهر شده از بین خواهد رفت.

عوارض مصرف فیناستراید

کاهش توان جنسی و کاهش میل جنسی یکی از عوارض شایع در میان مصرف کنندگان فیناستراید می باشد. در برخی مردان ممکن است به کاهش مایع منی در هنگام رابطه جنسی منجر شود. با قطع مصرف دارو این عوارض هم از بین خواهد رفت اما اگر پس از قطع دارو این عوارض همچنان پاربجا بود و یا تشدید شد بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش میل جنسی یکی از عوارض فیناستراید است

در برخی افراد عوارض زیر هم مشاهده شده :

توده در پستانن
ترشح نوک سینه
بزرگ شدن، حساسیت یا درد پستان
درد در بیضه ها
ناتوانی در ادرار

در صورت بروز هر کدام از این عوارض فورا به پزشک مراجعه کنید.

به ندرت ممکن است که افراد واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نشان دهند اما در صورت بروز علایم در بدن شما آن را جدی بگیرید. واکنش آلرژیک ممکن است به شکل التهاب پوستی ، خارش، تورم در ناحیه صورت و زبان و گلو، سرگیجه شدید و یا مشکل در تنفس باشد.

آزمایش سرطان پروستات
فیناستراید می تواند بر نتایج آزمایش خون مورد استفاده در تشخیص سرطان پروستات (سطح آنتی ژن اختصاصی پروتئین یا PSA) تاثیر بگذارد. اگر آزمایش PSA انجام داده اید، حتما به پرسنل آزمایشگاه و پزشکان اطلاع دهید.

مصرف بیش از اندازه
اگر بیش از مقدار تجویز شده از دارو استفاده کرده اید و علایم جدی از قبیل، بیهوشی و گیچی و یا مشکلات تنفسی در بدن خود مشاهده می کنید فورا با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

  • fokoland
  • 2020-04-08
  • 708 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...