​​​​​​​مواد دارویی که برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می‌شوند، خطر ناتوانی جنسی را به همراه می‌آورند. در تحقیقی جدید در این باره مشخص شده که عوارض جانبی این داروها سال‌ها پس از پایان استفاده نیز ادامه می‌یابند. مردانی که داروی ضد ریزش موی فیناستراید مصرف می‌کنند با خطر بروز مشکلات در زندگی جنسی خود روبرو هستند. از عمده مشکلات این مردان اختلال در نعوظ، از دست دادن میل جنسی و انزال غیرطبیعی هستند. در بروشور این دارو که در آن چگونگی مصرف و عوارض جانبی آن نوشته شده، از جمله آمده است که عوارض بوجود آمده ناشی از مصرف دارو می‌توانند تا مدت‌ها پس از پایان استفاده از دارو همچنان باقی بمانند. البته در بروشور نوشته نشده که احتمال بوجود آمدن این اختلال‌ها تا چه حد است.

داروی دوتاستراید که برای بزرگ نشدن پروستات مردان مصرف می‌شود نیز این عوارض جانبی را دارد که فرد را به ناتوانی جنسی دچار می‌کند. هر دو داروی فیناستراید و دوتاستراید بر هورمون جنسی تستوسترون تاثیر می‌گذارند.

​​​​​​​یک گروه متشکل از پزشکان متخصص تحقیقی را انجام داده اند تا بدانند میزان عوارض ناشی از مصرف این دارو ها چقدر است و مدت مصرف چه تاثیر مستقیمی بر ناتوانی جنسی افراد می گذارد.

دانشمندان این گروه تحقیقاتی در اسکول آو مدیسین در دانشگاه شمال غربی فینبرگ در شیکاگوی آمریکا زیر نظر استیون بلکناپ، اطلاعات موجود در پرونده حدود ۱۲ هزار مرد را در این باره بررسی کردند. این مردان بیمار کسانی بودند که یک یا هر دوی این داروها را مصرف کرده بودند و قبل از مصرف نیز مشکلی در امور جنسی خود نداشتند. در گزارشی که مجله علمی PeerJ در باره این تحقیق منتشر شده از جمله آمده است که سلامتی این مردان با مردانی که از این داروها استفاده نکرده‌اند مقایسه شده و همچنین کسانی که زمان مصرف این دارو برایشان کوتاه بوده با مردانی مقایسه شده‌اند که مدت‌های طولانی از این داروها استفاده کرده‌اند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که ناتوانی جنسی در میان کسانی که از این داروها مصرف کرده‌اند بسیار رواج دارد. از هر ۱۷ مردی که یکی از این دو دارو را مصرف کرده‌اند یکی به ناتوانی جنسی دچار شده است. البته در میان مردانی که سن‌شان زیر ۴۲ سال بوده و به همین دلیل دوز داروهای مصرفی‌شان پائین بوده، ناتوانی جنسی کمتر دیده شده و در میان این گروه هر ۳۱ نفر یکی مبتلا به ناتوانی جنسی شده است.

ادامه مشکلات تا سه سال در اکثر افراد عوارض جانبی این داروها پس از پایان مصرف از میان می‌روند. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که در ۱/۴درصد افراد عوارض جانبی تا مدت‌ها پس از پایان مصرف داروها همچنان ادامه می‌یابند. به طور میانگین عوارض ناشی از مصرف این داروها تا 1348 روز بعد از پایان مصرف آخرین قرص همچنان وجود خواهد داشت که یعنی عوارض دارو ها تا سه سال و نیم پس از قطع مصرف دارو در افراد پابرجا خواهد بود. در این تحقیق مشخص شده است که مردان زیر ۴۲ سال که داروی فیناستراید در زمانی بیش از ۲۰۵ روز مصرف کرده‌اند، یک پنجم بیشتر از مردانی که دوران مصرف این دارو در میان‌شان کوتاه‌تر از این مدت بوده، در خطر ناتوانی جنسی برای مدتی طولانی هستند.

محققان به همین علت است که تاکید دارند پزشکان به هنگام تجویز این داروها به بیماران خود در ارتباط با عوارض جانبی این داروها بیشتر یادآوری کنند.

  • fokoland
  • 2020-03-26
  • 1956 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...