محصولات مراقبت از پوست و مو

علت ریزش موها چیست ؟

اکثر انسان ها روزانه بین 50 تا 100 تار موی خود را به طور طبیعی از دست می دهند، این ریزش مو باعث خالی شدن پوست سر نمی شود زیرا به طور همزمان موی جدید بر روی پوست سر در حال رویش است، اما ریزش موی بیشتر از این باید جدی گرفته شود.

بیشترین نوع ریزش مو، ریزش موی ارثی یا آلوپسی آندروژنیک است که به تدریج فرد موی خود را از دست می دهد و با افزایش سن ریزش مو نیز شدت پیدا خواهد کرد، اما ریزش مو علت های دیگری نیز دارد، اگر دارای موی پر پشت و سالمی هستید و موی شما به یکباره شروع به ریزش می کند احتمالا عوامل غیر ژنتیکی در این زمینه دخالت دارند.

دلایل ژنتیکی80%
80%
سایر دلایل20%
20%

ریزش موی ارثی
که همان ریزش مو به دلایل ژنتیکی می باشد که در مردان معمولا از پیشانی به سمت عقب می رود و در زنان باعث نازک شدن کل مو های سر می شود.

بارداری
بعضی از خانم ها زمان کوتاهی بعد از زایمان ریزش بیش از حد مو را تجربه می کنند، که ریزش موقتی بوده و طی یک سال یا زودتر بر طرف می شود.

ریزش موی تلوژن
چرخه رشد طبیعی مو دارای چند مرحله است، در این نوع ریزش، مو در مرحله تلوژن یا همان مرحله ریختن طبیعی مو باقی می ماند.

آناژن افلوویوم
این نوع ریز مو بیشتر به علت شیمی درمانی، رادیو تراپی و بیماری خود ایمنی اتفاق می افتد، این نوع ریز مو شدید ولی برگشت پذیر است.

ریزش موی آرتا
یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش ناگهانی مو ها به شکل سکه ای می شود که در آن سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کنند.

ریزش موی کششی
این نوع ریزش مو به دلیل کندن موها توسط فرد ایجاد می شود و در کودکان نسبت به بزرگسالان و در خانم ها نسبت به آقایان بیشتر رواج دارد.

دارو ها
برخی از دارو ها دارای عوارض جانبی هستند که باعث ریزش مو می شوند، اگر فکر می کنید که دارو باعث ریزش مو شده باید با پزشک خود مشورت کنید.

قرص های ضد بارداری
افراد ممکن است در دوره استفاده از داروی ضد بارداری دچار ریزش مو شوند، برخی ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد از قطع دارو دچار ریزش گردند.

کمبود های تغذیه ای
رژیم غذایی که مقدار پروتئین آن کم است و برخی از ویتامین ها مثل آهن در آن به مقدار کافی وجود ندارد، گاهی باعث ریزش بیش از حد مو می شود.

تیروئید
هم کم کاری و هم پرکاری تیروئید از دلایل ریزش مو می باشند، در واقع هر زمان که تولید هورمون توسط غده تیروئید از تعادل خارج شود بر ریزش مو اثر می گذارد.

درمان ریزش مو

شواهد نشان می دهد که برخی خوراکی ها می‌توانند برای جلوگیری از ریزش مو و حتی برای طاسی مفید باشند. رژیم غذایی که در آن امگا ۳ زیادی وجود داشته باشد به مرور زمان ریزش مو را کاهش می دهد. امگا ۳ نوعی اسید چرب اشباع نشده است که در بدن ساخته نمی شود اما برای سوخت و ساز بدن ضروری است. ماهی های روغنی شامل ماهی آزاد، اِسقُمری اطلس که نوعی ماهی تن است و همچنین قزل‌آلا و شاه ماهی از منابع سرشار امگا ۳ هستند.
طاسی همچنین با کمبود آهن در بدن مرتبط است، بنابراین خوردن سبزیجاتی مثل اسفناج می‌تواند کمک کننده باشد. محققات توصیه می کنند که ورزش کردن و کاهش استرس از سرعت ریزش مو می کاهد.
داروهایی مثل مینوکسیدیل و فیناستراید هم از سوی برخی پزشکان تجویز می شوند که البته دارای عوارض جانبی مثل تغییرات در هورمون های جنسی هستند.

null

روغن اُمگا 3

null

ماده غذایی آهن

null

دارو

دلیل علمی طاسی در مردان، محققان آمریکایی در تحقیقات خود بر روی مردان طاس و موش های آزمایشگاهی پروتئینی را کشف کرده اند که باعث طاسی می شود. محققان دانشگاه پنسیلوانیا می گویند متوجه شده اند کدام پروتئین در زمان آغاز طاسی مردان فعال می شوند. این دانشمندان فهمیده اند که میزان پروتئینی به نام “پروستوگلندین دی سنتز” در سلول های فولیکول مو در مناطق دچار طاسی افزایش می یابد اما این اتفاق در مناطقی که ریزش مو رخ نداده اتفاق نمی افتد.

آخرین مطالب وبلاگ
فهرست